רפואה סינית

מקור הרפואה הסינית

מקור הרפואה הסינית הוא בקיסר הצהוב בספר שניקרא ני צינג. זהו ספר עתיק יומין שמתאר שיחות בין קיסר לשר. לקיסר היו שאיפות לחיות חיי נצח ולשם כך העמיד את טובי החוקרים שאמנם חיי נצח לא מצאו, אבל את נפלאות גוף האדם בדרך הגיונית ופילוסופית להפליא מצאו. הרפואה הסינית באה מתוך הפילוסופיה שגוף האדם הוא מיקרו קוסמוס של המקרו קוסמוס. כלומר, גוף האדם משקף את היקום ותהליכים שקורים בעולם קורים גם באדם עצמו (לדוגמא העולם עשוי 3\2 מיים ו3\1 חומר כך גם האדם).

מתוך התבוננות הם הבינו שישנה דואליות ביקום והדבר הראשון שהם הצביעו עליו זוהי ההפריה וההפרדה בין השמיים והארץ שלמרות שהשמיים והארץ נפרדים זה מזה הם מזינים אחד את השני. כדי לסמל את כל זה הם המציאו את הין והיאנג, כשהיין מסמל יותר את החומר והיאנג מסמל יותר את הרוח .מצאו גם שבאופן מעשי החיים מתקימים בעקבות אינטרקציה בין הין והיאנג ויין. ללא יאנג ולהפך שווה חידלון או מוות.

 

יין ויאנג

העמקה והתבוננות נוספת בפילוספיה הסינית מראה שישנה היתיחסות לאלמנטים שמרכיבים את העולם כמו אש רוח מים אדמה ומתכת. על פי התבוננות נוספת בגרמי השמיים והכוכבים הם שירטטו את הקוים האנרגטים בגוף. ניסיונה של הרפואה המערבית למדוד את הרפואה הסינית בכלים מדעיים ברוב המקרים נדון לכישלון מכיוון שברפואה הסינית ההתיחסות לאדם היא כמכלול שלם של גוף ונפש. אתן דוגמא, אדם שמתלונן על כאבי ראש, יקבל לפי הרפואה המערבית משכך כאבים כלשהו. מטפל ברפואה סינית ירצה לדעת איפה ממוקם הכאב, מתי הכאב תוקף, כמה זמן נימשך ההתקף, האם הכאב חד. לאחר מכן, בדיקה לגבי אורח חיו שלהמטופל, מה הוא אוכל, מתי ואיך הוא ישן .לסיכום הרפואה הסינית נשענת על הפילוספיה הסינית שרואה בכל אדם אינדבדואל ומתיחסת לכל מחלה וסימפטום לגופו ונפשו של האדם כאדם.

חמשת האלמנטים ברפואה הסינית

הטיפול נעשה באמצעות דיקור במחטים, שימוש בצמחי מרפא, בכוסות רוח ומוקסות. מטפלים בעזרת אחד מדרכי הטיפול הנ"ל, או בשילובם בהתאם לבעיה ולאבחנה. המחט שבה משתמש המטפל סטרילית וחד פעמית, מאוד דקה כעובי השערה וגמישה. לרב לא יחוש המטופל בכאב בעת החדרת המחט אלא עקצוץ קל וחולף. מטרת החדרת המחט בנקודות האנרגיה שבמרדיאנים היא לשחרר תקיעות של צ'י (אנרגיה) ולגרום לריפוי עצמי ע"י זרימת אנרגיה תקינה בגוף. כשאנרגיה זורמת באופן תקין וללא הפרעה, הגוף מאוזן ובריא.

צרו איתנו קשר:

יצירת קשר
דילוג לתוכן