הכל על שפעת ומחלות חורף: התמודדות ומניעה

החורף מגיע ואיתו הקור, הרוח ובתקוה גם הגשם. כל אלה מאתגרים את המערכת החיסונית שלנו ואצל רבים מהאנשים מתפתחת בשלב זה או אחר תגובה לאקלים החורפי.
ההתבטאות של תגובות אלו יכולה להיות קלה- התעטשויות, נזלת, שיעול קל, כאבי ראש, כאבי גרון וחולשה כללית. ויכולה להחמיר ולהתפתח לשפעת, דלקת גרון, דלקת אוזניים, סינוסיטיס ועוד.

מחלות החורף שכיחות ביותר באוכלוסיה, רוב האנשים חווים איזו שהיא אפיזודה של מחלות חורף בשלב זה או אחר של העונה הקרה. החיידקים והוירוסים שמסתובבים באויר עוברים בקלות יתרה בין אחד לשני הודות לכך שבחורף אנחנו נמצאים יותר זמן בחדרים סגורים, לא מאווררים, וכך נוצרת קרקע פוריה לשגשוג של פתוגנים (=גורמי מחלה).

בעיות ברכיים פוגעות משמעותית באיכות החיים ומקשות על ההתניידות. פעולות יומיומיות הופכות למעמסה, ובשל הכאב התנועה הופכת ללא תקינה- קצב ההליכה מואט, מתפתחת צליעה וכו'.

הרפואה הסינית מציעה דרכים נפלאות להתמודדות עם מחלות החורף. בסין העתיקה, המטופלים היו משלמים לרופא כל עוד היו בריאים. ואחד העקרונות הכי חשובים ומהותיים ברפואה הסינית הוא הכח של הרפואה המונעת.

טיפול במחלות חורף בעזרת דיקור וצמחי מרפא נפוץ במבוגרים ובילדים כאחד, והוא יעיל ביותר לטיפול בסימפטומים של הצטננות, שפעת, סינוסיטיס ושאר מחלות חורף, תוך חיזוק המערכת החיסונית ומניעת הישנות של המחלות. כל זה, ללא צורך בלקיחת תרופות שלעיתים מחלישות את הגוף, מכניסות חומרים לא טבעיים, ולרוב מטפלות רק בסימפטומים ולא בשורש הבעיה.
מדהים לראות את ההשפעה המהירה שיש לטיפול זה על שפעת ומחלות בקרב ילדים. ועל כך אפרט עוד בהמשך המאמר.

אך לפני הכל עלינו להבין את ההבדל בין התפישה של הרפואה הסינית לרפואה המערבית בהקשר של מחלות חורף.

התייחסות הרפואה הקונבנציונלית לשפעת ולמחלות חורף

 • שפעת ומחלות ויראליות-רוב הטיפול מתמקד בהקלת הסימפטומים (אנטיביוטיקה לא משמידה וירוסים). לדוגמא יבוש אף מנוזל, תרופות לשיכוך כאבים- פארצטמול (למשל אקמול), תרופות לשיעול (כמו קודאין) וכו'. הלחימה בוירוס עצמו מתבצעת ע"י מערכת החיסון. קיימים חיסונים נגד וירוסים, למשל כמו חיסון נגד וירוס האינפלואנזה הגורם לשפעת, שמה שהם עושים הוא לגרום למערכת החיסון לייצר נוגדנים כנגד אותו וירוס שאם וכאשר הוא יחדור לגוף, יהיה במחסנים כח מוכן לתקיפה (נוגדנים).
  חשוב לדעת- אנטיביוטיקה אינה פוגעת בוירוסים בשל השוני במבנה שלהם לעומת המבנה של חיידקים. לכן במחלות ויראליות מיותר לקחת אנטיביוטיקה.
 • במחלות שנגרמות מחדירה של חיידקים-ניתן להשתמש באנטיביוטיקה, שתוקפת את החיידקים וכך מרפא את גורם המחלה ולא רק מתמודדת עם הסימפטומים.
  במקרים לא אקוטיים, גם כאן, מערכת החיסון יכולה להלחם בעצמה בפתוגן, לכן לא תמיד יש צורך בלקיחת אנטיביוטיקה (עם זאת חשוב לציין שלדלקות חיידקיות בגרון ובאוזניים צריכים להתייחס במלוא תשומת הלב שכן הן יכולות לגרום לסיבוכים רציניים יותר, לכן חשוב להתייעץ עם רופא).
  הבעיה כיום שעקב מתן לא מבוקר של אנטיביוטיקה ועם האבולוציה, החיידקים מפתחים עמידות לאנטיביוטיקה ולכן היא לא תמיד פועלת ביעילות. כמו כן האנטיביוטיקה אינה מבחינה בין חיידק רע לבין החיידקים הטובים שמצפים את תאי מערכת העיכול ("פלורה") ולכן חלה ירידה באוכלוסית חיידקים אלו שעלולה להחליש ולגרום לבעיות עיכול (לכן חשוב לקחת במקביל תוספי תזונה ומוצרי BIO להעשרת רובד החיידקים הידידותיים, מה שנקרא- פרוביוטיקה).

   

 • מניעת מחלות חורף- עוד נושא חשוב הוא להכין את הגוף לפני שמחלות החורף תוקפות. מלבד חיסון נגד שפעת שמפיצות קופות החולים (משמעות חיסון זה הוא נושא למאמר בפני עצמו), ברפואה הקונבנציונלית הטיפול הוא לרוב סימפטומטי כשכבר המחלה קיימת, ואין כמעט התייחסות לחיזוק מערכת החיסון למניעת מחלות בחורף. ידוע כי ויטמין C יכול לעזור בחיזוק המערכת החיסונית (כמו כן גם אבץ, ברזל ואנטי אוקסידנטים), אך לא רבים הם האנשים שמקפידים להקדים תרופה למכה.

שפעת ומחלות חורף לפי התפישה הסינית

 • רקע כללי: כשהרפואה הסינית התפתחה עדין לא ידעו על קיומם של הוירוסים והחיידקים כפי שאנו מכירים אותם כיום. החברה באותם זמנים היתה חברה חקלאית ולכן האקלים ותופעות הטבע היוו חלק נכבד מחייהם של אנשי תקופה זו. מכאן הגיעה גם התפישה שמקשרת בין אקלימים לפתוגנים שיכולים לחדור לגוף.
  האקלימים שעליהם מדברים ברפואה הסינית הם- קור, חום, אש, לחות, יובש ורוח. כל אקלים מקושר לאנרגטיקה שונה, והשפעתו על הגוף מותאמת לאנרגטיקה זו.
 • בחורף האקלימים הדומיננטיים הם קור ורוח: רוח היא הנושאת של הפתוגנים ויכולה לחדור לגוף כאשר הוא חלש וחשוף (כמו שאנו מכירים את האפשרות להדבק בוירוסים וחיידקים הנישאים באויר עם טיפות זעירות = רסס, שאדם חולה מוציא מגופו בשיעול או התעטשות).
  גם הסינים ידעו על קיומה של מערכת החיסון והגדירו אותה כמערך ההגנה הראשוני של הגוף= הצ'י המגן, שזורם בין העור לשרירים. כאשר יש חולשה של מערכת זו, רוח יכולה לחדור לגוף ולגרום למחלה.

  בחורף האויר קר, ולכן עם הרוח חודר לגוף קור. ובמונחים של רפואה סינית, זוהי "רוח-קור". ההתבטאויות של הגוף הן- נזלת (שקופה/לבנה, מימית), התעטשויות, כאבי שרירים, עייפות, כאבי ראש וגרון, שיעול ליחתי. כל אלו תופעות של הצטננות (Common Cold) שבד"כ חולפות תוך מספר ימים. הסימפטומים האלו מעידים על "מלחמה" שהצ'י המגן מנהל מול הפתוגן. כאשר ההגנה חזקה מספיק, הסימפטומים ישארו קלים ויחלפו תוך מספר ימים.

  כאשר הצ'י המגן מתקשה במלחמה נגד האקלים, הפתוגן מצליח לחדור עמוק יותר לתוך הגוף ולעורר תגובה של אנרגיות נוספות. תגובה זו מתבטאת בחום שהגוף יוצר ע"מ למגר את האויב שחדר. אנחנו מכירים מצב זה כשפעת (Flu).

  שפעת מתבטאת בהחמרת הסימפטומים הראשוניים הנ"ל ואף יכולה ליצור מופע של חום המתבטא בדלקות שונות (רק מהשם- דלקת, inflammation, אנחנו יכולים להבין שמדובר במצב של חום)- דלקת גרון, דלקת אוזניים, חום מדיד (חום גוף מעל °37), נזלת ירוקה או צהובה המעידה על חום, שיעול יבש, צמרמורות, כאבי ראש ועוד. אלו הן תופעות אופייניות לשפעת ויכולות להמשך בין 3-6 ימים בד"כ כתלות בחוזק מערכת החיסון.

  לפי הסימפטומים מהם סובל המטופל ברפואה הסינית עושים אבחנה מבדלת בין המצב הראשון שהגדרנו- רוח קור = הצטננות ראשונית, לבין המצב העמוק יותר- רוח חום = שפעת. כך ניתן להתאים את הטיפול כך שיהיה ספציפי למצבו של החולה. דוגמא טובה לכך היא הטיפול בצמחי מרפא, שיעילותו ידועה כבר אלפי שנים.
  ישנם צמחים מחממים (כמו קינמון וג'ינג'ר למשל) אותם מומלץ לקחת במצב של קור, כלומר בתחילת מחלה שחשים הצטננות, עיטושים, מעט כאב גרון. לעומת זאת, צמחים מקררים (כמו נענע וחרצית) נחוצים למצבי חום כמו בשפעת- לטיפול בדלקות. אבחנה זו חשובה, היות ומתן צמחים חמים כשהגוף כבר במצב חום עלול להחמיר את המצב. דוגמא זו נכונה גם באופן הטיפול בדיקור.

  לאדם שהצ'י המגן שלו חלש, יש נטיה גדולה יותר לפתח מחלות חורף ושפעת מספר רב של פעמים במהלך החורף וכן סיכוי רב יותר כי משך המחלה יהיה רב ועוצמתי יותר.
  לכן, במיוחד אחרי מחלה, מומלץ מאד לחזק את הצ'י המגן בעזרת דיקור, תזונה, צמחי מרפא וכו'.

  – טיפול בשפעת ובמחלות חורף בעזרת הרפואה הסינית:
  כמעט כל התופעות שמופיעות עם הצטננות, שפעת, דלקת ריאות, סינוסיטיס וכו' קשורות לדרכי הנשימה. לכן בטיפול המטרה תהיה לטפל באנרגיה של הריאות, תוך חיזוק המערכת החיסונית.

  במצבי שפעת– מבוצע טיפול אקוטי לקירור וסילוק הדלקות והנזלת. איברים נוספים שמשתתפים במחלות אלו הם:
  הכבד שמומשל לגנרל שיוצא למלחמה כנגד פתוגנים שחודרים לגוף, וכן הוא זה שמסוגל להתמודד עם רוח (שכפי שהזכרנו היא זו שתוקפת את הגוף), וכפי שכתוב בכתבים- "הרוח פוגעת בכוח השריר" שמי שהאחראי עליו הוא הכבד. וכן הכליות שהן הבסיס של האנרגיה של הגוף (המקור של היין והיאנג בגוף) וכאשר הן חלשות, הגוף חלש ויותר חשוף למחלות (ככל שמזדקנים הכליות נחלשות, מה שמסביר את רגישותם של זקנים לחלות במחלות חורף).

  זהו טיפול עמוק ומקיף- ירפא אתכם מהמחלה ויתרום למערכת החיסונית תוך דגש על מניעת הישנות המחלה, יחד עם המלצות לאורח חיים מאוזן כמו הגנה על טמפרטורת הגוף, שינה מספקת ותזונה נכונה שיתרמו רבות לבריאותכם.

שפעת ומחלות חורף בילדים

מערכת החיסון של ילדים עדין אינה מפותחת ולכן הם חשופים יותר למחלות. בחורף ישנה עליה בתחלואה במחלות כמו הצטננות, שפעת, וכד' היות ובשל הקור ששורר בחוץ, הילדים נמצאים זמן רב בחדרים סגורים ולא מאווררים, יוצאים פחות לשחק באויר הפתוח, ובתוספת של מערכת חיסון חלשה הדרך להדבק ולפתח מחלה קצרה מאד. חשוב אם כך לטפל במחלה מהר ככל הניתן, והכי מומלץ להכין את ילדיכם לחורף ולחזק את מערכת החיסון במאוד מועד.

הדיקור בילדים אפקטיבי במיוחד בשל התגובה המהירה של הגוף שלהם לטיפול. לרוב, הילדים משתפים פעולה יחסית בקלות, הדיקור נמשך מספר דקות בודדות (לעומת כ-20 דקות אצל בוגרים), והתוצאות ניכרות לעין.
בנוסף, תקבלו המלצות תזונתיות, צמחי מרפא ועצות אחרות שיעזרו לכם מאד להתמודד עם הבעיה.

לסיכום

מעניין להכיר את אופן ההתבוננות של הרפואה הסינית בשפעת ומחלות החורף. ראינו שלפי תפישה זו מתמקדים בהבנת האנרגטיקה של האקלים הקר והחורפי והשפעותיו על הגוף, רעיון חשוב ומהותי שפותח לפני שנים רבות בסין והינו אקטואלי ושימושי גם בימינו.

טיפול במחלות החורף בעזרת דיקור וצמחי מרפא מניב תוצאות מהירות תוך שמירה על בריאות הגוף והימנעות מהכנסת חומרים לא טבעיים לגוף.
והבונוס העיקרי- התמקדות בחיזוק הגוף והמערכת החיסונית, מה שמאפשר התמודדות עם האקלים הקר של החורף ועם הפתוגנים שמסתובבים להם באויר, ועלולים לתקוף אותנו.

המלצתנו החמה היא לשים לב ולמנוע את המחלות לפני שהן גורמות לנו לחוש ברע, וכמו שהסבתות אומרות- "אל תשכחו ללבוש סוודר וגרביים חמות"!

צרו איתנו קשר:

יצירת קשר
דילוג לתוכן