כאבי ראש ומיגרנות

למי מאיתנו לא כואב לפעמים הראש? בין אם זה באיזור הרקות, דרך העין, במצח, בחלק האחורי של הגולגולת או דווקא בצד שלה, חד, דוקר, פועם, מסחרר, כאב ראש הוא אחד מסוגי הכאב הנפוצים ביותר. יש כאלה שחווים זאת לעיתים רחוקות, אחרי יום עמוס, חוסר שתיה או אכילה או בעקבות תהליך מחשבתי מסובך כמו מבחן קשה ; ויש כאלה שכל כמה ימים או אפילו מדי יום מסתובבים עם כאב ראש שלא נותן להם מנוח.

כאב ראש ומגרנות

רוב הסובלים מכאבי ראש כרוניים או מיגרנות מנסים שיטות שונות ובדיקות רבות בכדי למצוא מזור לסבלם. משככי כאבים כמו אקמול, נורופן, אופטלגין, אדויל ודומיהם נמצאים תמיד בהישג ידם, אך לעיתים בשימוש ממושך יעילותם פוחתת. פעמים רבות לרפואה הקונבנציונלית אין יכולת למצוא את שורש הבעיה והגורמים לכאבי הראש החוזרים.

נשים, גברים, נוער וילדים, את כולם כאב הראש עלול לתקוף מסיבה זו או אחרת. חשוב לדעת כי זהו תחום הנתון למחקרים רבים (הן ברפואה המערבית והן ברפואה המשלימה כגון דיקור סיני) ולמרות שרב הנסתר על הגלוי בנושא המנגנון של כאבי הראש השונים, ניתן למצוא פתרונות ודרכים להקל על הכאב, למנוע הישנות שלו ולשפר משמעותית את איכות חייהם של אנשים רבים.
הרפואה המערבית מציעה לרוב טיפול סימפטומטי, כלומר שיכוך הכאב, אך לא פתרון ארוך טווח ומרפא. לעומת זאת, ברפואה הסינית חוקרים אחר הגורמים שיוצאים מאיזון וגורמים להופעת כאבי הראש החוזרים וכך בעזרת התאמת טיפול אישי בדיקור, צמחים ועוד, מחזירים את האיזון ובכך מפחיתים משמעותית את הכאב ותדירותו עד כדי אפשרות להחלמה מלאה.

סוגים שונים של כאבי ראש

הפתופיזיולוגיה, כלומר התהליך הפיזיולוגי שמוביל למחלה או לכאב, קשור במקרה של כאבי ראש להפעלה של חיישני כאב סביב ובתוך הגולגולת, המח, הפנים, הסינוסים והשיניים. כאבי הראש מחולקים לכאבי ראש ראשוניים וכאבי ראש משניים.
 

 1. כאבי ראש ראשוניים– רוב כאבי הראש מסווגים כראשוניים ואינם קשורים למחלות או לפגיעות אחרות. הם מופיעים כהתקף פתאומי או מתגבר ויכולים להמשך מספר שעות ועד לכמה ימים רצופים עם או בלי הפוגות. ברוב המקרים הסיבה להופעת כאב הראש אינה ידועה או צפויה מראש, יתכן ויש קשר למצב הורמונלי, רגשי, תגובה לשינויי מזג אויר, אך ברוב המקרים אין תשובה ברורה (ראה/י בהמשך המאמר את התייחסותי לגבי יתרונות הטיפול ברפואה סינית בהקשר זה). קיימים סוגים רבים של כאבי ראש שההבדל ביניהם הוא בצורת הכאב- חד, דוקר, עמום, מקומי, מפושט, מקרין, פועם, שורף, מלווה בסחרחורות או הקאות ; והבדל נוסף הוא באופי ומשך התקף כאב הראש. בתוך קבוצה זו נכללים כאב ראש תעוקתי (Tension Headache), כאב ראש מקבצי (Cluster Headache), מיגרנה, כאבי פנים, כאבי ראש עונתיים, כאבי ראש כתוצאה מקור, מאמץ וכו'.
  חשוב לאבחן באיזה כאב ראש מדובר על מנת להתאים את הטיפול המיטבי. האבחנה מתבססת רבות על התיאור שמספר המטופל, לכן ישנה חשיבות רבה לתשומת לב של המטופל לאופי הכאב, מתי התחיל, כמה זמן נמשך, האם ניתן לזהות דפוס חוזר (למשל האם כאב הראש מופיע כל פעם אחרי שאוכלים מזון מסוים, עושים פעילות מסוימת וכו').

 2. כאב ראש תעוקתי – Tension Headache. נקרא בעברית גם "כאב לוחץ" או "כאב מתחי" והסיבה לכך היא שהכאב מורגש כלחץ המופעל על הראש כמו מעין חגורה שמהודקת סביבו. סוג כאב זה נפוץ מאד באוכלוסיה ומרבית האנשים חוו או חווים כאב ראש שכזה בתדירות זו או אחרת. הכאב נמשך בין חצי שעה לשבוע בעוצמה בינונית יחסית, כלומר כזו שמפריעה לתפקוד היומיומי אך בד"כ אינה מתגברת בפעילות גופנית ואינה מלווה בתופעות כגון בחילות, הקאות, רגישות לאור וכו'. הסיבה העיקרית לכאב ראש תעוקתי היא לחץ ומתח נפשי. לכן כמניעה ממליצים על פעילות גופנית, מדיטציה, טכניקות שונות להירגעות ומניעת דכאון, יוגה, טיפול במגע, דיקור וכדומה.

 3. כאב ראש מקבצי – Cluster Headache. זהו סוג פחות נפוץ של כאב ראש (אחד עד ארבעה מקרים לאלף איש), והוא שכיח יותר אצל גברים (קיים סיכון מוגבר בקרב מעשנים וצרכני אלכוהול).

  מדובר על התקפים פתאומיים של בין רבע שעה לשלוש שעות של כאב ראש חזק הממוקד בצד אחד של הראש, שפעמים רבות מתואר ע"י החולים ככאב חד עמוק בתוך העין, שלוחץ את העין מבפנים כלפי חוץ. כאב ראש מקבצי קורה יותר בעונות המעבר, ומופיע במקבצים של מספר התקפים ביום (לכן נקרא "כאב ראש מקבצי") במשך שבוע עד 3 חודשים (כחודש בממוצע).

 4. מיגרנה – Migraine תופעה מוכרת בעיקר אצל נשים, אך גם מספר לא מבוטל של גברים סובלים מהבעיה. זוהי בעיקר מחלה של צעירים (ממוצע הגילאים 10-40). מיגרנה היא סוג של כאב ראש ראשוני שמתבטא בד"כ בכאב ראש פועם, חד צדדי, לרוב באיזור הרקה והמצח. כמו בשאר כאבי הראש, הסיבה לתופעה אינה ברורה לגמרי.
  הכאב מלווה לעיתים בבחילות, סחרחורות והקאות ומתגבר כתוצאה מפעילות גופנית, חשיפה לרעש, אור, ריחות מסוימים. בחלק מהמקרים עד כשעה לפני תחילת התקף המיגרנה מתרחשת תופעה שנקרית "אורה"- שמתבטאת בתופעות עצביות שונות כגון הפרעות בראייה (הבזקי אור, נקודות שחורות, וכו'), תחושתיות (למשל עקצוצים בעור), קושי בדיבור ובתנועה. האורה מסתיימת בד"כ עם תחילת המיגרנה.
  עוצמת הכאב בינונית עד חזקה מאד והתקפי המיגרנה נמשכים בין מספר שעות ועד לכמה ימים ברציפות, בתדירות משתנה של אחת לכמה שבועות, חודשים או שנים.
  מיגרנה היא כאב ראש עוצמתי שפוגע בצורה משמעותית באיכות החיים של הסובלים ממנה, שבזמן התקפים מדווחים על קושי לתפקד ורגישות עזה לקולות ואור מה שגורם להם לרצון עז לשכב במיטה בחדר חשוך ושקט לכמה שעות טובות, עד שירגישו הקלה.

 5. מצורף סרטון ובו ד"ר אמנון מוסק מסביר מתי מופיע מיגרנה-

 

טיפול בכאבי ראש

כפי שראינו ברוב המקרים הגורם לכאבי הראש אינו ידוע לרופא המערבי ולכן הטיפול המוצע הוא סימפטומטי, כלומר שיכוך הכאבים. ישנם מקרים בהם מזהים גורמים שונים המובילים להופעת כאבי ראש כגון מזון, הרגל התנהגותי (למשל עודף או חוסר שינה), חוסר בחומרים מסוימים וכו' ואז ניתן לטפל בגורמים אלו על מנת למנוע את חזרת הכאבים.
במקרה זה לרפואה המשלימה בכלל ולרפואה הסינית בפרט יש יתרון, היות ולמטפל ישנם כלים כגון דופק, אבחנת לשון, אבחון גוף ותשאול שיכולים לעזור לעקוב אחר סיבות שעלולות להוביל להופעת כאבי הראש. בכדי לחדד את האבחנה גם כאן חשוב להבין את אופי הכאב.

הטיפול בעזרת הרפואה הסינית מתחלק לשלבים. לרוב המטופל מגיע בזמן התקף, לכן בשלב זה בוחרים בדיקור נקודות שיפיגו את הכאב, ובהמשך, הטיפול יתמקד במציאת שורש הבעיה, האלמנטים שאינם מאוזנים ובשל כך גורמים לכאבי הראש החוזרים ונשנים. הסיבות יכולות להיות רבות והן משתנות מאדם לאדם, המטפל משתמש במגוון טכניקות על מנת להבין היכן נמצאת החולשה וחוסר האיזון אותם צריך לתקן על מנת להביא לריפוי. המטפל מבצע אבחנה מדויקת ומפורטת של סוג הכאב והתופעות הנלוות ובהתאם למאפיינים של המטופל (מבנה גוף, נטיות גופניות- לחום, קור, הזעה, מקצוע, אורח חיים ועוד) הוא בונה אסטרטגיה טיפולית אישית. אנשים רבים פונים לרפואה הסינית אחרי שנים של כאבי ראש שלא מוצאים להם מרפא. מטופלים מדווחים על הקלה מיידית בכאב וכן על ירידה בתדירות ובעוצמת כאבי הראש.
טיפול בכאבי ראש בעזרת הרפואה הסינית הוא טבעי ויתרון נוסף ומשמעותי שלו הוא הירידה בהזדקקות לתרופות מערביות שבטווח הארוך עלולות לגרום לנזק גופני.
בנוסף לדיקור הרפואה הסינית מציעה צמחי מרפא, שינויים בתזונה ובהרגלי חיים שונים שמשפרים משמעותית את סיכויי הריפוי. ידוע כי לטיפול השפעה חיובית על הפגת מתחים והרגעת הנפש אלמנטים חשובים במניעת מחלות בכלל וכאבי ראש בפרט.

הסבר נוסף על יתרונות הרפואה הסינית בטיפול בכאבי ראש ניתן למצוא בסרטון המצורף:

צרו איתנו קשר:

יצירת קשר
דילוג לתוכן