ויטיליגו (בהקת)

ויטיליגו הינה מחלת עור המתבטאת בהיווצרות כתמים חלקים ולבנבנים בעור. היא אינה מדבקת והשפעותיה הן בעיקר קוסמטיות. אצל חלק מהאנשים מופיע כתם אחד או שניים ולעתים ניתן לראות כתמים מפושטים בכל הגוף. המחלה נמצאת ב- 0.5-2% מהאוכלוסייה. זוהי מחלה נרכשת (כלומר שניתן לפתח אותה ללא מרכיב גנטי) וגם מחלה תורשתית (בכ-25% מהמקרים יש חולה נוסף במשפחה).

איך נוצרים הכתמים המאפיינים ויטיליגו?

בכדי להבין מה בדיוק קורה בעור שמוביל להיווצרות ויטיליגו, יש להכיר את התאים המרכיבים את העור. שכבת האפידרמיס, השכבה החיצונית ביותר של העור, מורכבת מתאים קשקשיים (Squamous cells), מתאים באזאליים (Basal cells) וממלנוציטים (Melanocytes). מלנוציטים הינם תאים המפרישים מלנין. זהו החומר שנותן את הפיגמנט לעור. המלנין מופרש ממלנוציטים ומאוכסן בתאי העור השכנים. הוא זה שמעניק להם את הצבע הטבעי שלהם. ככל שריכוז המלנין בתאים גבוה יותר, כך צבע העור יהיה כהה יותר. כאשר אנחנו נחשפים לשמש, המלנוציטים מייצרים עוד מלנין שמטרתו להגן עלינו מקרינת השמש, וכתוצאה מכך אנחנו משתזפים.
בויטיליגו המלנוציטים באיזור מסוים נפגעים, אין יצור של מלנין והתופעה מתבטאת בחוסר פיגמנט שנראה ככתמים בהירים על גבי העור.

הסיבה להרס המלנוציטים עדין אינה ברורה. במחקרים נבדק קשר למספר גנים, שמעלים את הרגישות לחלות בויטיליגו. אך כיום הסברה המקובלת היא שויטיליגו הינה מחלה אוטואימונית, כלומר מצב בו מערכת החיסון (Immune System) מזהה בטעות תאים של הגוף כתאים זרים ותוקפת אותם. מנגנון הפעולה שגורם לתגובה אוטואימונית עדין אינו ברור.
נמצא קשר תורשתי וכן טריגרים סביבתיים שמשפעלים את מערכת החיסון ליצור תגובה אוטואימונית. ואכן, בערך לשליש מהחולים, קיימת מחלה אוטואימונית בנוסף לויטיליגו, כאשר הנפוצות ביותר הן מחלות אוטואימונית של בלוטת התריס- עודף או חוסר פעילות.

ממחקרים אנו רואים כי ויטיליגו הוא מצב בו מערכת החיסון יוצאת מאיזון ומזהה את תאי הפיגמנט- המלנוציטים, כתאים זרים לגוף ותוקפת אותם. תהליך זה יכול להתעורר כתוצאה מחשיפה לקרינה או לחומרים כימיים, ממזון מקולקל, מתח, לחץ, וסטרס.

עוד גורם אפשרי הוא שמסיבה שאינה ידועה המלנוציטים משמידים את עצמם בעקבות חשיפה לחומרים מסוימים המופרשים בגוף (רדיקלים חופשיים, חומרים כימיים המופרשים מהמערכת העצבית וכו') וכך נוצר החוסר בפיגמנט ובעקבות כך הכתמים המאפיינים ויטיליגו.

איך מאבחנים ויטיליגו?

כתמי הויטיליגו יופיעו בד"כ באיזורים החשופים לשמש- כפות ידיים, זרועות, כפות רגליים, צוואר, פנים, שפתיים, קרקפת (יתבטאו גם ככתמי שיער לבן). אך יכולים להופיע גם במקומות אחרים בגוף, למשל איזורים בהם העור נמתח כמו ברכיים, בתי שחי, מפשעות ועוד. כמובן שהחוסר במלנוציטים ברקמת האפידרמיס אפשרי להבחנה רק באמצעים מיקרוסקופיים,
אך הכתמים בולטים יחסית על העור וקל לזהותם. הם בעלי גבולות ברורים, לעיתים מלווים בשוליים אדמדמים. לרוב ויטיליגו מופיע בצורה סימטרית בשני צידי הגוף.

צורות אחרות שמאפיינות ויטיליגו הן הופעת כתם אחד או מספר כתמים בודדים באיזור מוגבל (Focal pattern), וכן הופעה של כתמים בצד אחד של הגוף (Segmental Vitiligo). קיימות מספר מחלות עור אחרות שיש לבצע אבחנה מבדלת ביניהן לבין ויטיליגו, אך לרוב אין צורך בלקיחת ביופסיה מהרקמה, והאבחנה היא לפי מראה חיצוני, ותשאול לגבי- היסטוריה משפחתית, התפתחות המחלה (אם הייתה חשיפה מוגברת לשמש, טראומה לעור, פריחה,סטרס וכו' בסמוך לזמן הופעת הכתמים הבהירים), וכן תשאול לגבי נוכחות של מחלה אוטואימונית נוספת.

כתמי הויטיליגו יכולים לגדול ולהמשיך להתפשט על פני הגוף. מהלך זה משתנה מחולה לחולה ולא ניתן לצפות את אופן התפתחותו. לעיתים הוא מהיר ומפושט, ובמקרים אחרים יתכן שכלל לא יהיה שינוי בגודל ובמספר הכתמים (לרוב אלו מקרים בהם יש מספר בודד של כתמים).

סרטון מומלץ המסביר בצורה ברורה ומוחשית את היווצרות תופעת הויטיליגו-

טיפול בויטיליגו ברפואה הקונבנציונלית:

כפי שציינו בתחילת המאמר, המחלה אינה מהווה סכנת חיים ואינה מדבקת. הנזק שנגרם לעור הוא ברובו קוסמטי, אך יש לשים לב לשני פרטים חשובים. הראשון הוא שנוצר איזור חשוף לקרינת השמש (היות וכתמי הויטיליגו חסרים במלנין שמהווה מעין שכבת מגן מקרני השמש), לכן יש לכסותו כדי למנוע נזק לרקמה. והפרט השני הוא שתופעה יכולה להיות מאד מייאשת מבחינה פסיכולוגית היות והכתמים מופיעים לרוב באיזורים שאינם מוצנעים ויכולים לפגוע בביטחון העצמי של האדם ולגרום לו לסטרס ואי נוחות. בתרבויות מסוימות חולי ויטיליגו סובלים מדחייה ואפליה חברתית. לכן אלמנט חשוב בטיפול בויטיליגו הוא התמיכה הפסיכולוגית בחולים.

הטיפולים מתמקדים בצד הקוסמטי, טשטוש הויטיליגו ע"י החזרת צבע העור לכתמים. הטיפולים נמשכים זמן רב ולרוב אינם מרפאים את המחלה.

הטיפולים המוצעים כיום:

 1. כתמים קטנים ניתן לכסות במייק-אפ.

 2. קו טיפול ראשון- מתן סטרואידים וקורטיקוסטרואידים במשחה מקומית (אלו הורמונים סטרואידים המשתתפים בתגובה חיסונית, תגובה לסטרס, מטבוליזם, תגובה דלקתית ועוד). מנגנון הפעולה של טיפול זה לא בדיוק ברור (טוענים שיש קשר לדיכוי פעולה דלקתית ברקמה). בכל מקרה זהו טיפול בעייתי בשל הסיכון בפגיעה בעור הבריא שסביב הכתמים הבהירים.

 3. ישנם רופאים המצדדים במתן ויטמין B12 בכמויות גדולות, אך שיטה זו לא מניבה תוצאות הנראות לעין.

 4. פוטו-תרפיה– שיטות נוספות המערבות שימוש באור כמו מנורת "פובה" (PUVA) שאמנם יוצרת שינוי, אך יש צורך במאות טיפולים, וידוע כי טיפולים אלו עלולים לגרום לסרטן.

 5. ניתן לצבוע את הכתמים בעזרת קעקוע צבע לאיזור.

 

למעשה ברפואה המערבית אין טיפול יעיל לויטיליגו המחזיר את פעילות המלנוציטים לתקנה.

טיפול בויטיליגו ברפואה הסינית

מטרת הטיפול ברפואה סינית היא לאזן את הגוף ואת מערכת החיסון על מנת לעצור את תהליך הויטיליגו ובנוסף, לגרום לגוף לייצר בחזרה מלנוציטים שיחזירו את הפיגמנט לעור. כלומר לטפל בבעיה מהשורש, ולא רק בסימפטום.

הרפואה המשלימה מזהה את הויטיליגו קודם כל כמחלה הנגרמת במישור הפסיכוסומטי וככזו מטופלת בכמה רבדים:

 1. דיקור סיני- הטיפול הוא במחטים, ונעשה קודם כל על מנת לאזן את הגוף והנפש. המטפל מבצע אבחון מדוקדק של מהלך התפתחות המחלה, תוך הקשבה לדופק המטופל וזיהוי האיברים שזקוקים לחיזוק ואיזון. כך ניתן למצוא את שורש הבעיה שגרמה להופעת הויטיליגו ולטפל בה, בכדי לעצור את התפתחות התופעה.
  מבחינה אנרגטית זוהי מחלה שנחשבת אוטואימונית וכן קשורה למצב נפשי, לכן נראה מעורבות של הכבד שאחראי הן על מערכת החיסון והן על התנועה הנכונה של רגשות.
  אך כל מקרה נבדוק לגופו, ונאבחן את האנרגיות הרלוונטיות לאותו מטופל.

 2. דיקור מקומי לעיתים איזורים קטנים של ויטיליגו ניתן להקיף במחטים על מנת לזרז את האנטי פיגמנטציה.

 3. צמחי מרפא סיניים- במקביל לדיקור, מותאמים למטופל צמחי מרפא ותמיסה למריחה על העור, אשר מסייעים ברובד הנפשי, בזרימת הדם לגוף, מעודדים יצור פיגמנט ומחזקים ומאזנים את מערכת החיסון.

 4. ניתנות הנחיות מסודרות לגבי חשיפה לשמש על מנת להתגבר על הויטיליגו בצורה מיטבית.

  דוגמא לדיקור מקומי:

 

 

דיקור וטיליגו יד 2
דיקור ויטיליגו ידחשוב לציין שהטיפול מצריך הרבה סבלנות והתמדה מצד המטופל, אך הוא בטוח ואין תופעות לוואי שנלוות לטיפול. כיום הטיפול ברפואה סינית הינו הטיפול העיקרי שמניב תוצאות לריפוי ויטיליגו.
 

תוצאות טיפול בויטיליגו:

לפני - כתם וטיליגו בפינת הפה ובצוואר:

אחרי- הכתם הצטמק וניתן לראות חזרה של פיגמנט לאיזור:

לפני - כתם וטיליגו בפינת הפה:

צילום פנים וטיליגו

אחרי- הכתם הצטמק וניתן לראות חזרה של פיגמנט לאיזור:

וטיליגו צילום פניםלסיכום

אם כך ראינו שויטיליגו הינה תופעה שאינה מסכנת חיים, אך משפיעה רבות על איכות החיים משום הנזק הקוסמטי שהיא מסבה לסובלים ממנה. הרפואה הסינית שעוסקת באיזון גוף ונפש תוך החזרת הזרימה הנכונה של אנרגיה ודם בגוף, מצליחה לעזור לאנשים הסובלים מויטיליגו בצורה משמעותית, בזמן קצר יחסית לטיפולים הקונבנציונלים ומה שיותר חשוב- בצורה הרבה יותר אפקטיבית שאינה גורמת נזק לגוף.

צרו איתנו קשר:

יצירת קשר
דילוג לתוכן